A Wizz Air 2016 decemberében jelentette be új balkáni járatait, amelyek remek lehetőséget kínálnak kedvező áron a régió felfedezéséhez. Magazinunk egy több részes kedvcsinálóval jelentkezik bemutatva, hogy miért is érdemes meglátogatni a térség országait és városait. Első állomásunk az albán főváros, Tirana.
A Wizz Air összeköttetése április 5-én, szerdán startol és a továbbiakban szerdai és vasárnapi napokon üzemel majd. Odafelé 15:10-kor indul és 16:35-kor érkezik meg a légitársaság gépe, visszafelé pedig 17:15-kor száll fel Tiranából és 18:45-kor landol Budapesten. Mivel a járatpár tavasszal indul, így az országra jellemző mediterrán és a kontinentális éghajlatnak köszönhetően az áprilisi és májusi időszakban már kellemes 15-20 fok körüli hőmérséklettel is számolhatunk. Így jó választás lehet a Wizz Air május 14-i járata, amivel akár már 14.900 Ft-ért elrepülhetünk, a visszaútra pedig szerencsés esetben csupán 5990 Ft-ért foglalhatunk jegyet 17-ére.
A reptéri busszal és taxival egyaránt 20-25 perc alatt lehet bejutni a városba. A buszok óránként indulnak a városközpont felé, de ha az utazásunk során autót szeretnénk bérelni, akkor a repülőtéren arra is lehetőségünk nyílik.
Tirana Albánia fővárosa, az ország középső részén, az Adriai-tengertől 35 kilométernyire, a Dajti-hegy lábánál fekszik. A főváros elég kis területen terül el, így gyalog is hamar körbejárhatóak a legfőbb látványosságok. Kiindulópontnak érdemes a Szkander bég teret választani, ami a város legnépszerűbb találkozási pontjának is számít. A tér központi helyén található a város legismertebb jelképe a szintén Szkander bég nevét viselő lovasszobor, melyet Odhise Paskali készített 1968-ban. Szkander bég az ország egyik legnagyobb tiszteletreméltóbb személyisége. Az általa szervezett fegyveres honvédő csapat jelentős ellenállást fejtett ki a Balkánon terjeszkedő Oszmán Birodalom hadseregével szemben. Ennek köszönhetően az országban sokfelé találkozhatunk az őt ábrázoló szimbólumokkal.
A tér közvetlen szomszédságában található az ország legnagyobb múzeuma a Nemzeti Történeti Múzeum jellegzetes mozaikos homlokzatával, továbbá az 1821-re elkészült Et’hem Bey-mecset és a 35 méter magas óratorony, melyből nagyszerű kilátás tárul elénk. A mecsetet a város egyik legrégebbi épületeként tartják számon, míg a mellette álló óratornyot 1822-es elkészülését követően éveken keresztül az ország legmagasabb épületeként működött. A tértől kicsit távolabb található a Tímárok hídja, amely a török hódoltság idejéből fennmaradó kis kőhíd a Lana folyó közvetlen közelében.
A belvároson kívül is akad még látnivaló Tirana környékén. Érdemes meglátogatni a Bunk’Art múzeumot, amely egy 3000 négyzetméteres, több szinten elterülő földalatti hidegháborús bunkerben található. A fővárostól 25 kilométerre északra fekszik a Mt Dajti Nemzeti Park, aminek magaslataira a Dajti Express felvonóval juthatunk fel.
A vasárnapi és szerdai járatok közötti két és fél nap elegendő a város felfedezésére. Az országot azonban nyáron is érdemes meglátogatni, hiszen Tiranától autóval fél órára található az Adria partján Durres városa. Ebben az esetben szerdai odautazást és vasárnapi hazautazást érdemes választani és így a három és fél napból érdemes legalább egyet a tengerparti településen tölteni.
Durres az ország egyik legősibb és gazdaságilag legfontosabb városa. Itt található a Balkán-félsziget legnagyobb amfiteátruma és az ország legjelentősebb kikötője is. Mediterrán éghajlatának köszönhetően májustól október közepéig tart az üdülő szezon az albán tengerparton. Ez idő alatt közel 800.000 turista látogatja meg a térséget, amely a helyiek és külföldiek körében egyaránt nagy népszerűségnek örvend. A jó klíma eredményeként a környéken jelentős ital és élelmiszer termelés, illetve halászat zajlik, így ha erre járunk feltétlenül érdemes kipróbálni a helyi borokat és ételkülönlegességeket.
A tengerpart mellett érdemes felkeresni a durres-i amfiteátrumot és kastélyt, melyet még a bizánci császár Anastasius építtetett az 5. században. Tiranához hasonlóan a főbb látványosságok itt is a városközpontban helyezkednek el, így közlekedés szempontjából Durres-ben is a gyalogos közlekedés a legegyszerűbb. A központtól délre, a kikötő másik oldalán nyúlik el több mint 10 kilométer hosszan az üdülőövezet. A part mentén számtalan szálloda és apartman található, az egyszerűbb 2 csillagostól a fényűző 5 csillagosig minden kategória képviselteti magát. A tenger hőmérséklete a nyári meleg hónapokban 25 fok körüli.
Tirana és a tengerparti régió a közbiztonsága a hiedelmekkel ellentétben megfelelő, a többi nyugat-európai városhoz hasonló, így nincs okunk aggodalomra utazásunk során. A helyiek kedvesek, szívesen látják a turistákat és az árak is kedvezőek. Mindent figyelembe véve a Wizz Air új járata egy remek lehetőséget kínál a hazánkban jelenleg nem túl nagy népszerűségnek örvendő ország felfedezéséhez.
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
RSS