Róma a világ fővárosa. Nem véletlen, hiszen történelme évezredekre nyúlik vissza, és egy egyedülálló birodalmat tartott fönt. Róma ezzel együtt az európai kultúra bölcsője, bárhová nézünk csodás műalkotások köszönnek vissza. De ez nem minden. Két részes cikkünkben bebizonyítom, hogy valóban minden út Rómába vezet.
Elsőként természetesen Róma jelképét, a Colosseumot nézzük meg. Ez a világ legnagyobb és leghíresebb amfiteátruma. (Volt egy hatalmasabb, ráadásul itt Rómában, de sajnos elpusztult.) Vespasianus császár kezdte el az építését Kr.u. 72-ben és Titus avatta fel 80-ban. Elképesztő teljesítménynek számított, hogy egy ilyen kolosszust felhúztak tíz éven belül. Ez volt az akkori szórakozás színhelye, gladiátor játékokat, állatküzdelmeket, olykor hajócsatákat mutattak be. Az emberek fogadásokat kötöttek, sok esetben pedig maga a császár döntött a legyőzöttek sorsán. Maga az épület nagyon impozáns, boltíves díszítése csak még pompásabbá teszi. Amikor azon a homokon állunk, amit anno évezredekkel ezelőtt gladiátorok vére festett be…..elég ha annyit mondok, hogy leírhatatlan érzés. Romjai ellenére mégis a szimbóluma maradt a hatalmas Római Birodalom nagyságának és hatalmának.
A Colosseum mellett terül el a Forum Romanum. A hajdani római köztér a Capitolium és a Palatinus domb között fekszik. Ez a tér volt a politikai, kereskedelmi és közösségi élet színtere az ókori Rómának. Mivel a tér Róma központjaként funkcionált, így a legfontosabb épületek is itt kaptak helyet: a Saturnus és Janus templom, a senátus tanácsának épülete, a Curia, a plebejusok és patríciusok gyülekező helye. Ma is látható itt Romulus (Róma alapítójának) temploma, a Vesta templom, Titus diadalíve, Julius Caesar temploma, Iulia (Augustus lányának) temploma, Saturnus temploma, a Curia és maga a Forum. Ami varázslatos ebben a helyben az az, hogy végigsétálva olyan, mintha valóban az ókori Rómában koptatnánk a macskaköveket. Olyan ez a tér, mint egy időkapszula. Megállt az idő, mintha minden pontosan azt a formáját tartotta volna meg , amikor a Római Birodalom elbukott, ezzel állítva örök emléket neki. A helyet átjárja a történelem, a Forum Romanumon tudjuk igazán átérezni és megérteni, milyen is az igazi Róma!
Ezután felmászunk a Spanyol lépcsőn, vagyis hogy hívogatóbban csengjen a Scalinata della Trinità dei Monti-n. Ez Európa leghosszabb és legszélesebb kültéri lépcsője és 138 lépcsőfokból áll. A monumentális díszlépcső a Piazza di Spagna nevű hangulatos teret köti össze a lépcső tetején álló Trinitá dei Monti nevű templommal. A lépcső túlzás nélkül mindig tele van turistákkal, helyiekkel, zenészekkel, akik a kellemes hangulatról gondoskodnak. A teret egy csodás szökőkút, a Fontana della Baraccia is díszíti, amely egy legendát örökít meg.
Utolsó állomásunk mára a Pantheon. A templomot Marcus Agrippa építtette, aki Augustus jobb keze és legjobb barátja is volt egyben. A templom az egyik legjobb állapotban megmaradt római kori épület, elnevezése azt jelenti, hogy az összes isten temploma. Az épületet tekintélytparancsolóvá teszi a tizenhat gránit korinthoszi oszlop. Az egyedülálló kupola a mennyboltot jelképezi. Az egyetlen fényforrás a kupola közepén tátongó 9 méteres lyuk, az oculus. A kupola szerkezete is különleges, ma is a világ legnagyobb vasalatlan betonkupolája.
Rómának nem véletlenül van ekkora népszerűsége, nem véletlen jár évente ötven millió turista ide. Egy olyan varázslat hatja át, ami kevés más várost. De ezzel még nincs vége római utunknak, következő cikkünkben megnézzük többek között a Vatikánt és a Piazza Navonát, megtudhatjátok, hogyan hoz szerencsét a Trevi kút és hol forgatták a Da Vinci kódot. A sok olasz finomságról nem is beszélve. Úgyhogy vágjunk bele vagy, ahogy az olaszok mondanák, Andiamo!
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
RSS