Csúnyán ráfázhat az, aki Párizs egyik ikonikus épületét, az Eiffel-tornyot szeretné lefotózni éjszakai pompájában.
A fények városában évente több millió turista fordul meg, hogy ők is élőben láthassák azt a szépséget, amit előtte maximum csak a Pinteresten kutakodva találhattak meg. Ilyen a párizsi Diadalív, a Louvre vagy pedig maga az Eiffel-torony. De tudtátok, hogy ha éjszaka szeretnétek lefotózni az „Öreg Hölgyet”, majd dicsekedve – hogy ti milyen szép helyen jártok éppen – meg is osztjátok kedvenc közösségi oldalaink egyikén a képet, azzal szerzői jogokat sértetek?
Pontosan. Minden kép, amit az éjszakai csillogó és világító Eiffel-toronyról készítettek valaha és megosztották ismerőseikkel, bűncselekmény. Hogy mért? Itt a magyarázat: „Az éjszakai fényű Eiffel-torony fényképeinek terjesztése a művész szerzői jogának megsértése.” Most mindenki jogosan megkérdezhetné, hogy miért?
Erre is van válasz: Hogy mindenkinek világossá válhasson. Az 1889-ben épített Eiffel-torony mindenki számára „nyilvános”, a turisták, minden oldaláról elkészíthetik az ikonikus párizsi képeiket, NAPPAL. Ám amint, besötétedik a szerzői jogok, azt a művészt illeti, aki 1985-ben éjszakai világítással szerelte fel a tornyot. Hiszen az Eiffel-tornyot üzemeltető szervezet, a Société d’Exploitation de la Tour Eiffel úgy véli, hogy a világítás művészi tevékenység, amely a toronytól független. Tehát, ha le szeretnéd fotózni az éjszakai Eiffel-tornyot, maximum akkor teheted, ha éppen nem tündököl pompájában. De annak meg mi értelme?
Nem meglepően még senkit sem csuktak börtönbe azért, mert megörökítette a hotel erkélyéről a csillogó francia csodát. Szóval hajrá, készítsetek nyugodtan ti is szabálysértő képeket az Eiffel-toronyról, de ne hívjatok minket, ha valaha is bíróság elé állítanának titeket.
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
RSS