Gdańskról szóló előző cikkünkben már említést tettünk az utazásunkról, valamint bemutattuk a város nevezetességeit. Ebben az írásban pedig szeretnék kitérni a helyi tömegközlekedésre és ejteni pár szót a több kilométeres beach-ről, mely a hármas város teljes hosszán elterül.
Tömegközlekedjünk!
A korábbi városnézést követően, vagy épp ehhez kapcsolódóan érdemes pár szót ejteni a helyi tömegközlekedésről. A parttal párhuzamosan, ám attól távolabb több villamos és buszjárat köti össze Gdańskot két szomszédos városával, a fesztiváljairól híres Sopottal és a nyugisabb hangulatú Gdyniával.
Ezek együttesen alkotják a lengyelül a Trójmiastonak (hármasvárosnak) nevett közigazgatási egységet, melyeknek tömegközelekedése is közös. Utazásunk során a Lengyelország szerte elterjedt jakdojade nevű útvonaltervező mobilalkalmazást használtuk. Ezt nyugodt szívvel ajánlunk bárkinek, aki Lengyelországba látogat, függetlenül attól, hogy Gdańskba, Krakkóba vagy más lengyel nagyvárosba utazik-e.
Város a tenger szélén
Gdańsk történelmi óvárosa a Visztula partján helyezkedik el. Ha innen északra indulunk, akkor a Nowy Port városrésznél lyukadunk ki, ahol a folyó ipari daruk és dokkok kíséretében a Balti-tengerbe ömlik.
Nyugat felé haladva a hármasváros hosszú kilométereken keresztül terül el a homokos tengerpart mellett. A szállásunk kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy Gdańsk központjától elérhető távolságra, valahol a tengerpart közelében szerettünk volna lakni. Így esett hát a választás Gdańsk Jelitkowo nevű kertvárosi kerületére. Visszatekintve azt gondolom, hogy ez volt a legjobb döntés. Innen a tengerpart csupán pár perc gyaloglásnyira van, megadva annak a szabadságát, hogy az ember egy hideg sört szürcsölve élvezze a homokban ülve a friss tengeri levegőt.
A partok homokdűnékkel szegélyezettek, melyek szárazföld felőli oldalán kerékpárút vezet végig, így ideális hely a sportok kedvelőinek is. Párszáz méterenként találunk bárokat, éttermeket, sőt ugyanazok a strandkellékes bódék is feltűnnek itt, amiket a Balatonról is jól ismerhetünk.
Sajnos a tengervíz sem tisztaságban (algák ameddig csak a szem ellát), sem hőmérsékletben (17°C) nem ütötte meg azt a mércét, hogy ruhástól berohanjunk. Legbátrabbjaink is csak bokáig merészkedtek bele. Számomra ez azért is volt kisebb csalódás, mert pár éve már egyszer ellátogattam a Balti-tengerhez. Igaz, akkor a nyugat-pomerániai Kołobrzegben voltam, mégsem nem tapasztaltam hasonlókat. Ennélfogva aki biztosra menne a fürdőzést illetően, annak továbbra is inkább javasolnám, hogy délnek induljon. Mindazoknak azonban, akik szeretnék megtapasztalni a Balti-tenger egy elhagyatottabb partszakaszának nyugalmát és a természet közelségét, mindenképp ajánlom, hogy vegyék az irányt északnak.
Látogatásunk rövid volt ugyan, mégis sok új élménnyel indultunk haza. Gdańsk hangulata és történelme egyaránt megfogja az idelátogatót. Ami engem illet, biztos vagyok benne, hogy nem most voltam utoljára a szabad városban.
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
RSS