Utazni mindenki szeret. Alighanem látogatásra váró országok hosszú listája is lapul a fiókban. A fő kérdés azonban mindig az, hogy miből futja minderre. Sokan talán fel is adják az álmaikat, azonban egy fiatal házaspár megnyitotta a lehetőségek hosszú sorát az olcsó, de annál tartalmasabb és izgalmasabb utazás előtt.
4 év, 40 143 km, 1550 nap, 46 ország. Csak néhány adat Zárug Zita és Harkányi Árpád utazásáról. A fiatal pár nászútra indult el a világ körül, méghozzá biciklin. Céljuk 40 000 km megtétele volt biciklin, amelynek jelentése talán egyértelmű a nagy utazók számára: ez az Egyenlítő hossza, így szimbolikusan körbe tekerték a Földet. Nyilvánvaló, mekkora kihívásról beszélünk, milyen bátorság kellett ehhez az egészhez, főként az első lépés megtételéhez, az elinduláshoz. Az előadásuk annyira inspiráló volt, a beszámolójuk a lelkemig hatolt. De vajon tudnám őket követni?
Árpi és Zita kulcsmondata így hangzik: Lépj ki a komfortzónádból! Ebből pedig egyenesen következik, hogy minél bátrabbak, lazábbak, bevállalósabbak vagyunk, annál olcsóbbá tehetjük az utazásunkat is. Arról nem is beszélve, hogy jobban élvezzük az eredményt, ha a saját erőnkből érjük el ezeket. De mivel nem mindenki képes egyedül erre, ezért segítségként és inspiráció gyanánt megírták a könyvüket, amelyben minden részletbe beavatnak minket, amely az utazás alatt történt velük. Olyan hasznos fejezeteket olvashatunk, mint A pakolás rejtelmei, Na de miből?, Ami az evést illeti, Miért (fekvő) kerékpárral?, Betegség esetén és Szálláskeresés. Tehát minden olyan alapvető témát érintenek, ami kulcsfontosságú egy utazás alkalmával, illetve a komfort érzetünk alapjait képezik. A fejezeteket Zita és Árpi felváltva mesélik, teljes őszinteséggel. Ez az előadásukon is megfogott, hogy nem csak a pozitív oldalát mesélték el, ugyanúgy beszámoltak a negatívabb tapasztalatokról is: betegségről, mélypontokról, sírásról vagy esetleg egy népcsoportról, akik nem ismerték a magánszféra fogalmát. Nem arról akartak meggyőzni, hogy ez az egyetlen járható út, hogy mivel ők ezt megcsinálták, ez a legjobb megoldás. Ajánlottak alternatívákat, más módszereket. A könyvben pedig tényleg az olvasó segítségére vannak mindenben. Ha valaki ezzel nem érné be, a http://360fokbringa.hu/hu oldalon részletes beszámolót is talál az útról napokra, országokra lebontva.
Mindenképpen ajánlom elolvasni nem csak a könyvet, a blogot is, akár kisebb részletekben, fokozatosan. Nem is a tippek, a segítség miatt, hanem a motivációért. Állítom, hogy még annak is megjön a kedve az utazáshoz, akinek egyébként eszébe sem jutna, bár remélem ilyen nincs egyáltalán.:)
Merjünk belevágni, ne várjuk a megfelelő pillanatot, mert az sosem fog eljönni. Minden ünnep akkor van, amikor azzá tesszük a pillanatot.
,,Sokan mondták, hogy ez felesleges időpazarlás, hiszen amíg elvoltunk, nem kerestünk pénzt (holott igen, csak másképp), nem építettük a karrierünket (helyette inkább a jellemünket), nem alapítottunk családot. Akkor meg mire volt jó ez az egész ,,utazgatás”? ,,Nyaralgatás”? Ha téged is hasonló kérdések gyötörnek, bátorításképp elárulom, hogy mi sem tudtuk, mibe vágunk bele.” (Zita – részlet a könyvből)
,,Miből éltünk négy évig az úton, amikor már két év után elfogyott az indulótőkénk? Hogyan szereztünk munkavízumot Új-Zélandon? Miként lehet egy luxus-óceánjárón, teljes ellátással, két hét alatt átkelni az Atlanti-óceánon mindössze 86 ezer forintból? Hogyan érdemes autót vagy akár vitorlás hajót stoppolni? Hogyan lehet a világ egyes tájain napi egy dollárért – vagy akár ingyen! – hatszemélyes lakóautókat bérelni? Hogyan találhatjuk meg a már-már hihetetlenül olcsó repülőjegyeket? Mit csináltunk, amikor Árpinak veseköve volt Nepálban, vagy amikor Indonéziában mindketten elkaptuk a dengue-lázat? Hogyan tanultuk meg a helyi nyelveket alapszinten, és miért volt ez rettentő hasznos? Miként szereztünk barátokat szerte a világban?” ( A Hogyan utazzuk be a világot napi 3533 forintból? könyv tartalmából részlet)
Ha téged is érdekelnek a válaszok, ne habozz, olvasd a blogot vagy a könyvet! Lépjetek ki a komfortzónátokból!
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
RSS