Első cikkünkben (amit ITT olvashattok el) már felfedeztük Róma legjavát, de még hátra van számos olyan hely, ahová kötelező ellátogatni ahhoz, hogy teljessé váljon a római varázs.
,,Minden út Rómába vezet” – tartja a mondás, és ha ügyesen dobjuk az érmét a Trevi kútba, akkor remélhetőleg több út is visszavezet minket ide. Ugyanis a babona szerint, aki jobb kézzel a bal válla felett behajít egy pénzérmét a vízbe, az biztosan visszatér Rómába! A világhírű szökőkút három út találkozásánál épült, innen ered a neve is: Trivium. A szoborcsoport, amely elképesztő méretekkel rendelkezik -20 méter széles és 26 méter magas -, Neptunuszt és a tritonokat ábrázolja.
Miután bedobtunk egy érmét – amit semmiképp se hagyjunk ki – a kút mellett a téren egy szenzációsan finom pizzéria található: érdemes kiülni a térre, onnan gyönyörködni a szökőkútban és a római nyüzsgésben, miközben Róma legjobb pizzáját esszük.
Következő állomásunk az Angyalvár. A Tom Hanks és Dan Brown rajongóknak kihagyhatatlan, ugyanis itt játszódik az Angyalok és Démonok, A Da Vinci-kód című film folytatása.
Az Angyalvár eredetileg Hadrianus császár mauzóleuma volt, később erődként, börtönként és a pápák menedékeként szolgált a történelem során többször is, ugyanis össze volt kötve a Vatikánnal. Jelenleg múzeum. Az Angyalvárhoz vezető híd, a Ponte Sant’Angelo Róma legszebb hídja, a kivilágított Angyalvárral mesés látványt nyújt.
Ha egy kis valódi olasz pezsgésre vágyunk, mindenképp sétáljunk el a Piazza Navonára. A templomokkal és palotákkal körülvett tér helyén egykor Domitianus császár stadionja állt, amely nagyobb volt a Colosseumnál, de sajnos elpusztult. Elsősorban ünnepségekre, kocsiversenyekre használták. Rómában minden térre jut legalább egy szökőkút, nincs ez másképpen a Piazza Navonával sem, ahol jelenleg három barokk szökőkút található. A leghíresebb Bernini egy remekműve, a Fontana dei Quattro Fiumi, vagyis a Négy folyó szökőkútja, melynek négy szobra a négy világrész legnagyobb folyóit jelképezi: a Gangesz Ázsiát, a Nílus Afrikát, a Duna Európát és a Rio de la Pata Amerikát. A tér egy valódi olasz kis helyszín, éjjel-nappal egyedi hangulatot áraszt, amiből minden korosztály kiveheti a részét.
Ha piacozni támad kedvünk a legjobb alkalom erre a Piazza del Campo de ‘Fiori-n kínálkozik. Ez egyébként Róma legrégibb piactere, régen virágos rét volt, neve is erre utal. A téren pedig Pompeius színháza állt. A piacon vásárolhatunk mindent, amit csak el lehet képzelni, az olasz gasztronómia teljes palettája elénk tárul: színes tészták, szarvasgomba, különböző olajak, olíva bogyó, fűszerek, ízletes gyümölcsök és sajt minden mennyiségben. A legtöbb standnál adnak kóstolót, és egy kis olasz temperamentumot átvéve alkudozhatunk is egy sort. Ezen a téren áll Giordano Bruno szobra is, aki híres olasz szerzetes, filozófus és a reneszánszkor kiemelkedő alakja volt, azonban itt égették el őt eretneksége miatt. Emellett itt van Róma legjobb péksége, az illat azonnal becsal minket az utcáról. Bent a szemünk előtt gyúrják a pizza tésztát és meg lehet kóstolni a frissen sült kenyereket. A pékek humorosak, fitogtatják tudásukat egy-egy levegőbe repülő pizza tésztával.
Utolsó állomásunk a Vatikán, az állam az államban. Fő látványosságai a Szent Péter tér, a Szent Péter-bazilika, a Sixtus-kápolna és a tizennégy vatikáni múzeum. A Szent Péter-székesegyház jobb első kápolnájában található a híres Pieta, ami Michelangelo keze nyomát dicséri. A Vatikán Múzeum a világ egyik legnagyobb gyűjteményével rendelkezik, olyan meghatározó művek vannak itt, mint a Laokoón-csoport vagy a Romulust és Remust etető anyafarkas szobra, illetve az etruszk, egyiptomi és asszír korok kincsei. Végül eljutunk a Sixtus-kápolnába, ami elsőre befogadhatatlan. Michelangelo készítette II. Gyula pápa számára, 540 négyzetméteres területével a világ legnagyobb egybefüggő freskója. A nagy képek a világ teremtését, a kisebb festmények pedig az ó- és újszövetségi jeleneteket ábrázolják. A leghíresebb freskó Ádám teremtése. Ez is azok közé az élmények közé sorolható, amit az életben legalább egyszer át kell élni.
Azt hiszem, a következő idézet kellőképpen összefoglalja és jellemzi Róma jelentőségét: ,,Amíg a Colosseum áll, Róma is állni fog, amikor ledől, Róma is elpusztul. S ha Róma pusztul, a világ is elenyészik.”
Aki teheti, utazzon az örök városba!
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
RSS