A 2018-as téli menetrend életbe lépésével a Ryanairnek köszönhetően újabb különleges úti cél válik elérhetővé Budapestről. Október 28-tól heti két alkalommal utazhatunk az ír low-cost légitársaság járatain Jordánia fővárosába, Ammánba.
Az összeköttetés egyelőre csak a légifuvarozó téli menetrendjében jelent meg, de magas kihasználtság esetén nem elképzelhetetlen, hogy akár 2019 nyarán is utazhatunk a Budapest – Ammán viszonylaton.
A pontos menetrend még nem ismert, így az árakról sem tudunk jelenleg pontos információt adni, de a Ryanair közleménye szerint még ebben a hónapban megkezdődhet a jegy értékesítés a légitársaság weboldalán.
Megmutatjuk miért is lesz érdemes feltétlenül kihasználni ezt a lehetőséget!
Magyarországról jelenleg csak átszállással, relatíve magas áron juthatunk el Ammánba. Pillanatnyilag a Turkish Airlines, Austrian Airlines, Lufthansa és a Ukraine International kínálja a legjobb ár-érték arányú összeköttetéseket egy átszállással Budapestről. Ezeknél mindenképpen kedvezőbb áron fogja értékesíteni jegyeit a Ryanair, így aki jövő ősszel vagy télen utazna az feltétlenül várja meg a jegyfoglalás kezdetét.
Jordániában a hidegebb évszakokban is nagyon kellemes időjárás fogadja az utazókat. A 15-20 fok körüli hőmérsékletek is átlagosnak tekinthetők ősszel és tavasszal. A Vörös-tenger hőmérséklete egész évben 20 fok fölötti, november és december táján átlagosan 23-25 között ingadozik.
Ammán
Ammán Jordánia északnyugati dombos területéin fekszik, eredetileg hét dombra épült 38 kilométerre a Jordán folyótól, az Arab-félsziget sivatagos területeinek peremén. A főváros a világ egyik legrégebbi, folyamatosan lakott városa, és az ország közigazgatási és kereskedelmi központja. Ammán nem tartozik az ország leghíresebb látnivalói közé, de ha ide érkezünk pár napot nyugodtan eltölthetünk és elkezdhetjük felfedezni az igazi közel-keleti kultúrát, hagyományokat, az ország történelmét és az utánozhatatlan közel-keleti színvilágot.
Holt-tenger
A Holt-tenger Ammántól körülbelül 50 kilométerre délnyugatra található. Ez a tenger tulajdonképpen egy lefolyástalan tó Izrael és Jordánia határán, melynek vizében igen magas a só koncentrációja. A helyi környezetvédők szerint 40-50 év múlva teljesen kiszáradhat, hiszem a környező területek vízhasználatának eredményeként évente körülbelül egy méterrel csökken a vízszint, mely veszteséget a tengerbe folyó Jordan folyó nem tud megfelelően kompenzálni. A magas só tartalom következményeként nem él meg semmilyen élőlény a tenger vizében. Innen kapta a tó a Holt-tenger elnevezést. A tenger vize annyira sűrű, hogy minden erőfeszítés nélkül lehet a felszínén lebegni, és közben akár újságot vagy könyvet olvasni. A környéken egyaránt megtalálhatóak az ingyenes szabad strandok és a fizetős partszakaszok. A fürdőzés után érdemes ellátogatni Nebo-hegyhez és a Madaba-i templomokhoz. A hegycsúcsról tiszta időben nagyszerű kilátás nyílik a Szentföldre, Jeruzsálemre és a Holt-tengerre. A hagyomány szerint az Úr ezen a helyen mutatta meg Mózesnek az ígéret földjét. Mózes később itt is halt meg, a hegyen ma emlékmű tiszteleg előtte.
Petra
Petra Jordánia talán leghíresebb látványossága. A romváros az ország délnyugati részén fekszik egy félreeső völgyben, Jordánia zord hegyei között. Egy ősi arab néptörzs, a nabateusok i.e. 4.sz.-ban építették Petra városát, mely akkoriban fontos kereskedelmi csomópontnak számított. A háborúk és földrengések azonban nem kímélték a régiót, így a város kikerült az ország vérkeringéséből és lakatlanná vált. Elnéptelenedése után több száz évig rejtve volt a világ elől. Miután 1812-ban felfedezték, Petra elveszett városa amellett, hogy Jordánia vezető turisztikai attrakciója lett, a közelmúltban megszavazták a világ hét új csodájának egyikeként. Ezen kívül a térség egyike a világ legfantasztikusabb régészeti lelőhelyeinek. A romváros megközelítése sem mindennapi, egy közel 1,2 kilométeres szűk szurdokon, az úgynevezett Siq-en kell végigsétálnunk, hogy eljussunk a településre. Megérkezésünk után rögtön megpillanthatjuk az Al Kazneh (Kincstár) hihetetlen homlokzatát, mely királyi sírként szolgált. A legenda szerint a kincstár elnevezést azért kaphatta, mert az ide érkező kalózok itt rejtették el kincseiket. A város további részeit már teveháton, lóháton vagy szekéren is bejárhatjuk. Az itt található faragott-kő utcákon barangolva számos ősi Nabataean sírt, szabadtéri színházat, templomot, kolostort csodálhatunk meg.
Wadi Rum
A Wadi Rum Jordánia délnyugati részén található Természetvédelmi Terület és egyben az ország legnagyobb vádija (sivatagi vízmosás, kiszáradt folyómeder). A sivatagból kimagasló hegyek rózsaszínes, vöröses kőzetei homokkőből és gránitból állnak. Ezen több millió éves geológiai képződmények között élnek máig a félnomád beduinok. A beduinok elsősorban állattartásból tartják el magukat, azonban a turizmus fellendülésével már a látogatók is megtekinthetik a lakhelyeiket, amely bevételekből vélhetően ők is részesülnek. A területre általában jeep túrák alkalmával tehetünk látogatást, szigorúan kísérettel. Az ide kirándulóknak lehetőségük van eltölteni egy éjszakát a sivatagi táborban, ahol a jellegzetes helyi ételek elfogyasztása mellett a naplemente és a mindig tiszta égbolt és csillagok megcsodálása is kötelező programnak számít. A területen továbbá számtalan ősi sziklarajz és ókori sziklafelirat maradt hátra.
Vörös-tenger, Aqaba
Aqaba Jordánia egyetlen tengeri kikötővárosa. A Vörös-tenger északi részén, az Aqabai-öböl partján terül el. A város és a térség az európai turisták egyik legkedveltebb célállomása, köszönhetően a meleg tengervizének és a kellemes, meleg klímájának. A tengerpart mellett érdemes a városban is barangolni, ahol rengeteg bazárt, éttermet és vendéglátóhelyet találunk a népszerű tengerparti üdülővárosokhoz hasonlóan. A többi arab városhoz képest meglepően tiszta, rendezett és jó állapotú. A város hosszú, homokos tengerpartjának, a Vörös-tenger kristálytiszta vizének és színes korallzátonyainak köszönhetően az utóbbi években egyre több búvár és tengerparti pihenésre vágyó turista keresi fel Aqabát. A város legfontosabb látnivalói a Mameluk erőd, az Aqabai Régészeti Múzeum, az Akvárium és az Ősi Ayla.
A Ryanair új összeköttetésével tehát egy igazán különleges országot fedezhetünk fel ősztől, ahova az itthoni hidegebb hónapok idején bármikor elmenekülhetünk akár egy hétre. Azt fontos még tudni, hogy az országba történő belépéshez jelenleg vízum és útlevél egyaránt szükséges.
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
RSS