Mi is a prágai specialitás? Hány korsó sör után kezdődik az igazi este? Hol forgatták a Mission Impossible 5 egyik jelenetét? Ki volt Hanus mester? Prága tele van titkokkal, amiket mi most mind feltárunk!
Prága egy újabb hely azon városok listáján, amit látni kell legalább egyszer, de a tapasztalat alapján, aki egyszer itt volt, biztosan visszatér. Prága első ránézésre olyan, mint Budapest. A folyó ketté választja a két városrészt, az épületek, homlokzatok díszítése, stílusa akárcsak nálunk. Nem csoda, hogy annyi magyar szereti ezt a gyönyörű várost, hiszen ha Pestet szereted, Prágával sincs más választásod.
Az óvárosi rész mesébe illő. A sok kis színes épület olyan, mintha óriási babaházak lennének: van itt rózsaszín, narancssárga, sárga és kék, mind pasztellszín. De mégis van egy különleges mintájú ház, ami felhívja magára a figyelmet: ez Franz Kafka háza, amely magasan tornyosul a tér fölé. Grafit szürke az épület, rajta megannyi mitológiai alak és ábra sgraffito módszerrel alkotva. Kafka mondta egyszer, hogy ,,Mi örömet nyújthat a világ, hacsak nem azt, hogy hozzá menekülhetsz?” Ennél jobban nem nagyon lehet leírni egy utazás erejét és örömét. Ezen a téren van Prága büszkesége is, az óra. De ez nem egy akármilyen, hétköznapi óra. Ez az óra mutatja az időt, az évszakot, a hónapot, a Hold és a Nap állását, az állatövi jegyeket. Nagyon bonyolult, és bőven kel rászánni időt, ha az ember értelmezni akarja. A készítője, az emberfeletti ésszel és logikával rendelkező Hanus mester csodás munkát végzett. Olyannyira, hogy amint elkészítette és működött, a városiak megvakíttatták, hogy ne legyen képes még egy ilyen csodát alkotni a világon sehol. Bosszúból Hanus mester belenyúlt az óraszerkezetbe, ami annyira érzékeny műszer, hogy rögtön megállt. Ezután száz évig nem tudták megjavítani. Minden óra egészkor indul el a játék: az óra két oldalán álló két-két szobor elkezd mozogni. A csontváz rángatja a harang zsinórját, mellyel életre hívja a hangot. A másik három szobor mozgatja a fejét ide-oda, az óra feletti két kis ablak pedig kinyílik, és a 12 apostolt ábrázoló szobrok sorban kikukucskálnak az ablakokon. Nagyon különleges látvány, megéri érte másik ezer emberrel tülekedni előtte.
A tér másik oldalán van a Boldogasszony templom, amit egykor a husziták építettek. Két tornya egész nap fogadja az elismerő pillantásokat. Ezután érdemes a kis utcákon elindulni, nagy valószínűséggel a Károly-hídnál fogunk kilyukadni. Itt általában óriási embertömeg gyűlik össze. A hídról a látvány viszont lélegzetelállító, ahogy a másik oldalon a sok színes épület fölött a dombon a vár magasodik a katedrálissal. Átsétálva hihetetlen nyüzsgés van a hídon. Festők, árusok, szelfiző turisták sőt, néha még zenészeket is el lehet csípni, akik jó hangulatot teremtenek jazz zenéjükkel. A másik oldalt egyfajta kettősség jellemzi: a régi stílus keveredik az új, modern építészettel. Például egy régi építésű iskola van a tér egyik felén, míg a másikon egy régi épületbe bújtatott Starbucks. A várból pompás panoráma tárul elénk, az egész város a lábaink előtt hever. A katedrális pedig lenyűgöző, vízköpőivel és csipkés díszítettségével kicsit a Notre Damera emlékeztet.
A hídfőkön álló tornyokba is fel lehet menni körülnézni, onnan is pazar kilátás nyílik a Moldva mindkét oldalára. Ezen a környéken még felkereshető egy Shakespeare könyvesbolt, illetve egy olyan szűk kis sikátor, aminek két végén gyalogos közlekedési lámpa mutatja, melyik irány indulhat el. Az utca olyan szűk, hogy az ember válla hozzáér a falakhoz, így a lámpa hihetetlen ötletes megoldás. Rendesen sorba állnak az emberek és várják, hogy zöldre váltson a lámpa, és mehessenek.
Nem messze innen van John Lennon fala, ami tele van rajzolva és graffitizve. Tele idézettel, nevekkel, bárki írhat rá, amit csak szeretne.
Hogy egy újabb titkot feltárjunk, elmondjuk, hogy a hídról levezető lépcsőn és a vízparti sétányon forgatták a Mission Impossible 5. részének egy jelenetét. Ha itt sétálunk, nem lehet nem arra gondolni, hogy egyszer Tom Cruise is ezeket a macskaköveket koptatta.
És akkor egy kis gasztronómia: muszáj elmenni az úgynevezett U medvidku nevű étterembe, ami Prága legjobb étterme. Mindenképp meg kell kóstolni a knédlit, a cseh specialitást. Hozzá vagy narancsos kacsát vagy csülköt vagy marhahúst kell kérni a saját, speciális szószában. Hozzá természetesen jöhetnek sorban a korsó sörök, mert a csehek szerint 5 korsó sör után kezdődik a buli, előtte csak bemelegítő iszogatás zajlik.
Prágában rengeteg csoda van, és abszolút könnyedséggel lehet elmerülni az élményekben. Csak sétálni a macskaköveken, és élvezni a pillanatot, az utazást, mert annál nagyobb élmény nincs.
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
RSS