Hiába süt nálunk hétágra a nap, a főszezon nagyban zajlik a síterepeken. Az utolsó téli hónapban telnek meg a parkolók, alakulnak ki a kígyózó sorok, fogynak el szempillantás alatt a szállások. A tömegeket vonzó sport az idők során nem vesztett a presztízséből, a régebben az arisztokrácia kiváltságának számító tevékenység ma is eléggé megterheli a pénztárcánkat. Ahhoz viszont, hogy ténylegesen egy maradandó élmény lehessen és megérjen minden rászánt forintot, rengeteg apróságra kell odafigyelni tervezés közben.
Síterep kiválasztása
Könnyen eshetünk abba a hibába, hogy a legnagyobb, legnépszerűbb és legmagasabban elhelyezkedő síterepet választjuk ki. Ezek a szempontok is nyilvánvalóan mérvadóak, de érdemes alaposabban átböngészni egy-egy lehetőséget. Megnézni például mennyire egyszerű az átjárás a pályák között, illetve, ha több hegyet fog közre a síterep át lehet-e csúszni rendesen a másik hegyre vagy sétálni kell. A felvonók fajtája sem elhanyagolható, ugyanis, ha sok a csákányos és a tárcsás felvonó az ember nem tud pihenni és hamar elfárad a síelésben, míg, ha inkább beülős és kabinos felvonók vannak sokkal inkább ki lehet használni a síelésre szánt 7-8 órát. Mindemellett a sítudásunkat is érdemes számbavenni és ha még kezdők vagyunk egy kék és piros pályákban bővelkedő terepet választani. (pl. Nassfeld) Az sem utolsó szempont, hogy az adott terep inkább erdős (pl. Bad Kleinkircheim) vagy sziklás, ugyanis a magas fák árnyékot vetnek a pályára és még jóidőben is meregetni kell a szemünket a buckák elkerülése végett, azonban egy romantikus és vadregényes táj tárul elénk a csúcsról. A sziklás hegyeknek (pl. Obertauern) pedig nehezen űberelhető előnye, hogy napsütésben az egész pálya hosszában tökéletesen belátható pályákat biztosít.
Pályaszállás vs. átverés
A szállás kiválasztása szintén egy kritikus pontja az üdülésnek, hiszen nem mindegy, hogy a meghirdetett hotel vagy apartman valóban ott helyezkedik el, ahova ígérték. Hogy valóban rögtön az ajtó előtt fel lehet-e csatolni a léceket és autózás és fájdalmas síbakancsos séta nélkül már a fehér havon siklani lefelé. Ennél a pontnál érdemes leginkább a véleményekre hallgatni és részletesen végigböngészni, ki mit gondol róla, valóban el lehet csúszni a pályáig vagy sem. Természetesen előfordulhat az a szerencsétlen helyzet, hogy az időjárás miatt veszíti el egy apartman a pályaszállás voltát. Hiszen vannak olyan szállások, amik nem érintenek közvetlenül pályát, csak ha van elég hó, akkor oda lehet csúszni a pályához egy alternatív útvonalon. Nyilvánvalóan, ha nincs hó, akkor már nem is pályaszállás. Ezt azonban semmilyen weboldalon nem szokták feltűntetni.
Félpanzió vs. saját ellátás
Rengeteg pénzt lehet spórolni azzal – sok esetben a fele árat – hogyha magunkra főzünk egy apartmanban ahelyett, hogy befizetnénk félpanzióra vagy akár teljes ellátásra. Ezesetben viszont, ha szempont nekünk a pályaszállás is, gondoljuk arra, hogy legyen a közelben a városközpont is az élelmiszerboltok miatt. Az apartmanok alkalmasak nagyobb baráti társaságoknak és családoknak is. Sok helyen a szállásdíjért a szaunázás lehetőségekkel is élhetünk, ami nagyon jól tud esni az egész napos mozgás után. Nem utolsó dolog azonban mérlegelni azt a lehetőséget is, hogy egy hüttében száll meg az ember, ahova néhány helyen motorosszánnal lehet feljutni a városból (pl. Tauplitz). Az ilyen szállás előnyei magukért beszélnek – hiszen a leginkább pályaszállás – azonban sokkal inkább a zsebünkbe kell nyúlni és a saját ellátás lehetősége is eltűnik.
Biztosítás
Sajnos a téli megfázások és influenzák kifürkészhetetlenek és nem tudjuk megjósolni előre, mikor döntenek le a lábunkról. Az egészség biztosításra ezért érdemes pénzt szánnunk, hogy ne kelljen még fizetni is a váratlan betegség kellemetlen velejárói mellett. Mivel az időjárást sem tudjuk befolyásolni rengetegszer megesik, hogy a hideg szél vagy az ónos eső miatt betegszik meg vagy lázasodik be az ember. Kötelező kellékek tehát: multivitamin, meghűlés ellen az egyénileg használt gyógyszer, símaszk, napszemüveg, síszemüveg és sál.
A balesetbiztosítás fontosságát pedig fölösleges taglalni. Egyértelmű, hogy mindenki azon van, hogy elkerülje a baleseteket, de ha egy bekövetkezik, akkor vigaszt tud nyújtani a tudat, hogy nem kell még fizetni is az ellátásért. Megelőzni pedig egy reggeli kávéval, alapos bemelegítéssel, a síkötés megfelelő beállításával lehet és természetesen, ha az ember fizikailag teljesen egészségesen vág neki a lejtőknek.
Sí kresz
Ahogy az utakon a sípályán is vannak szabályok, amiket kötelező betartani. Ilyen például az, hogy mindig a pálya szélén egymás alá csúszva egy vonalban kell megállni helyet hagyva a pálya szélén, hogy a gyors síelők elférjenek. A megpihenéskor még az is fontos, hogy belátható helyen legyünk, ne egy domb vagy fa takarásában. Mielőtt pedig elindulunk a körülnézés is kötelező. Fontos még, hogy a kezdőket, lassabban síelőket és főleg a kisgyerekeket messze kerüljük el. A felvonón figyeljünk a felszerelésünkre és a sílécet ne lóbáljuk, mert, ha gyenge a kötés esetleg leeshet. Ha két pálya keresztezi egymást mindig a felülről érkezőnek van elsőbbsége. Figyeljünk arra, hogy bármilyen gyorsan megyünk biztonságosan meg tudjunk állni. Mindemellett nem szemetelünk a sípályán és bukósisakot hordunk!
Sífelszerelés olcsón
Sokan úgy érzik, muszáj drága sícuccot venniük, mivel, ha már ennyi pénzt áldoztak a síelésre úgyis meg fogja érni. Én viszont azt mondom, hogy az olcsóbb dzsekik, sínadrágok, kobakok és kesztyűk is ugyanolyan melegek és kényelmesek. Itt jegyezném meg, hogy a dzsekinél, a bukósisaknál és a nadrágnál jó, ha szempont az élénk szín, ami feltűnik a pályán, a dzsekinek az ujjában legyen a síbérlet tartója, a kesztyű pedig mindenképp kétrétegű legyen, mert az jobban melegít. Illetve, ha már a praktikumnál és az olcsóságnál tartunk, nem szégyen használt léccel/ snowboarddal megspórolni az egész utazáson elfogyasztott ételek árát, illetve a bérlés is fennáll, mint lehetőség. Az újonnan vett lécek és bakancsok ára minden esetben meghaladja a százezres nagyságrendet és valójában pár év használat után ugyanolyan viseltes lesz, mintha eleve használtan vásároltuk volna.
Időjárás és napi rutin
Jósképességek híján gyakran keresztülhúzhatja a számításainkat az időjárás. Ez egyben a hátulütője, de a szépsége is a síelésnek. Nap elején érdemes mérlegelni, hogy van-e kapacitása a csapatnak megindulni a hegyre, ha nem az sem baj. Egy nap pihenés még jót is tesz a következő napi síelés élménynek. Na persze nem szabad a legkisebb hőesésről, széltől vagy ködtől megijedni, mert nem mindig az a helyzet a hegytetőn, mint a hegy lábában. Ausztriában (és minden síterepekkel rendelkező országban) van egy csatorna, amin minden reggel megy a hójelentés. Ezt érdemes figyelemmel kísérni reggeli mellett és aszerint tervezni a napot.
Embere válogatja milyen ritmusban szeretjük eltölteni a napunkat, de íme néhány tipp: a hütték csúcsideje 1 és 2 óra között van, reggel érdemes a legtöbbet síelni, mert akkor a legjobbak a pályák, döntsük el, hogy csoportosan vagy párosával szeretnénk menni, illetve tervezzünk előre annyira, hogy a nap végén legyen lehetőségünk még a szálláshoz csúszni, mielőtt bezárnak a felvonók.
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
RSS