Andalúziai utazásunk során 11 nap alatt 7 városba jutottunk el. Mindenhol éppen elég időt töltöttünk, magunkba tudtuk szívni a legkülönfélébb spanyol építészeti és természeti csodáinak történelmi jelentőségét vagy éppen l’art pour l’art szépségét. Az utazás végére pedig egy dózis spanyol életérzéssel lettünk többek, amit nem sikerült volna egyetlen városban magunkénak tudni. Összefoglaltam a legfontosabb pontokat, a buktatókat és a tanácsokat, amiket érdemes megfogadni, ha az ember egy körtúrára adja a fejét.
Autóbérlés
Az efféle utazás gyenge láncszeme esetünkben nem a repülőjegy volt, hanem sokkal inkább az autóbérlés zökkenőmentessége, hiszen, ha valami gond adódik vele, akkor a városokban lefoglalt szállásaink pocsékba mennek és ottragadunk egy olyan városban, ahol csak pár éjszakára van szállásunk.
Mi a Rentalcars-on keresztül nagyon jó áron tudtunk autót bérelni. Nem volt gond vele az út során és a papírok intézése is zökkenőmentesen zajlott. Nagy szerencsénk volt, hogy habár nem kértünk beépített GPS-t az autóba, volt benne. Főleg egy ilyen több állomásos nyaralás alkalmával nagyon hasznos volt. Persze az ilyet ki lehet váltani a telefonnal is, azonban nem sok mindent tehetünk, ha az lemerül vagy meghibásodik.
A térkép nemcsak, hogy a barátunk, de pénztárca fontosságú
Mikor egy ilyen viszonylag gyorsütemben zajló nyaralásra készülünk, akkor létszükséglet, hogy minden percünk el legyen tervezve. Természetesen lehet olyan programpontunk is, hogy „bolyongás a városban”, de tudjuk az mettől meddig tart, mert, ha nincs útitervünk a városok hiába kínálják nekünk tálcán a látványosságaikat, nem fogjuk tudni élvezni őket.
A Google Maps fejlesztésének, a saját térkép szerkesztésének köszönhetően városról városra lebontva be lehet jelölni azokat a helyeket, ahova el szeretnénk látogatni és ha ezeket kinyomtatva elvisszük egyrészt internetet, másrészt időt spórolunk. Otthonról ugyanúgy ki tudunk nézni pár Trip Advisor-os éttermet és be tudjuk jelölni, mint az adott városban wifi után rohangálva, éhesen. Nem beszélve arról, hogyha időben kinézzük a minket érdeklő látványosságokat előre jegyet foglalhatunk online.
Praktikus pakolás
Attól függetlenül, hogy autóval megyünk, fontos, hogy ne legyen túl sok bőröndünk, itt-ott felejthető kacatunk és plusz táskánk. A repülőn is jobban járunk, ha nem adunk fel plusz poggyászt és az állandó cipekedést is megkönnyíti, ha mindenkinek külön van egy csomagja.
Útvonalunk
Malaga – Ronda – kitérő: Setenil – Sevilla – Cordoba – kitérő: Zuheros – Granada – Malaga
Ronda
Ez volt az első olyan város, ahol érdemi időt töltöttünk el, mivel Malagában az első napon csak aludtunk, kicsit belegyalogoltunk a tengerbe, majd indultunk is tovább. Ronda apró városa olyan, akár egy ékszerváros. Akárhová néz az ember, fotótémát lát és egyszerűen nem tud betelni a városka csendjével és bájával. Egyáltalán nincs teli turistákkal, így volt alkalmunk arra is, hogy kicsit csellengjünk a fehér falak és sűrű macskakövek között.
- Puente Nuevo: A rövid, kőből épült völgyhíd, ami összeköti az új és a régi városrészt egyszerűen kihagyhatatlan. Ha úgy vesszük a város szimbóluma is lehet. Hátborzongató érzés letekinteni az El Tajó kanyonba, ami a két városrész között húzódik.
- Plaza del Toros: Spanyolországban rengeteg bikaviadal aréna van, azonban állíthatom, hogy a rondait nagyon nehéz lenne felülmúlni. A teljes körűen felújított aréna egész területe körbejárható és egy kiállítás is megtekinthető ugyanazzal a jeggyel. Érdemes nyitásra érkezni, hogy még viszonylagos magányában tekinthessük meg. Ha túl hamar érkezünk, akkor tehetünk egy sétát az aréna melletti csodaszép parkban és elámulhatunk újra és újra a sziklavároska széléről elénk táruló kilátásban.
- La catedral de Ronda: A Santa Maria Katedrálisba úgy mentünk be, hogy nem terveztük (de ilyen is kell) és nagyon megérte, mind a belső látványa, mind a tetőről látható panoráma miatt.
- El Muelle de Arriate: Ez az étterem a városon kívül, de nem messze tőle, a vonatsínek mentén helyezkedik el. Mivel a vonat nagyon ritkán jár, a sínek az étteremnek inkább egy különleges, egyedülálló kiegészítői, mintsem hátrányai. A lenyugvó nap látványával együtt pedig egészen varázslatos az étterem hangulata. Az ott eltöltött vacsoránk során csupán egyszer ment el mellettünk a vonat, a menü tele volt tradicionális spanyol ételekkel és egy kedves úriember mesélt angolul az ételekről és ajánlotta a szerinte legfinobbakat.
kitérő: Setenil
A kisváros szépsége magáért beszél. Ugyan nem egy tipikus túristacélpont, de éppen ebben rejlik a különlegessége. Mi Sevilla felé menet tértünk be, éppen ebédidőben. A sziklákba épült házsor tekinthető a falu főutcájának. Itt található a La Tasca étterem is, ami egy gyorsétteremhez hasonlítható lendülettel és széles spanyol mosollyal várja a vendégeit. Megidézve Setenil jellegzetességét, sziklába épült éppen ezért kellemes hűvös van bent és mindig van szabad asztal.
Sevilla
Míg másoknak egy egész nyaralásra úti cél szokott lenni, mi csak 3 éjszakát töltöttünk az ország egyik legnépesebb városában. Szerencsére nem csak emberekben, de látnivalókban is nagyon gazdag, éppen ezért egy pillanatig sem unatkoztunk. Egy másfajta spanyol építészeti kultúrába pillanthattunk bele, a magas lakóépületekkel, a szűk sétáló utcákkal, de annál forgalmasabb főutakkal és a napellenző textilekkel az utcák tetején. A nagyvárosi életérzésnek sok olyan kiegészítője volt, ami inkább a hagyományőrzéshez és a kisvárosi léthez köthető.
- Plaza de Espana: Az 1992-es világkiállítás helyszíne, ahol Star Wars jelenetet forgattak és ahol előadták az István a király rockoperát is, ma is teljes pompájában díszeleg. Elképesztő aprólékos építészeti munkának lehetünk tanúi és ha reggel megyünk csendes magányában láthatjuk a monumentális szépséget.
- Real Alcázar de Seville: A bikaviadal arénákhoz hasonlóan az ország az alcázar-okból sem szenved hiányt. A sevillai azonban a leglátogatottabb és legelőkelőbb. Ezek azok a helyek a spanyol térképen, ahol az ember gyorsan telítődhet a szépséggel, így érdemes nem végigjárni a hatalmas kertet, hanem épp csak belekóstolni egy 20 percre, hogy utána értékelni tudjuk a belső csodát is.
- Makovecz pavilon: A világkiállításra épült magyar pavilon természetesen csak nekünk magyaroknak érdekes, így mi el is mentünk a már eléggé lepusztult világkiállítás helyszínére, ahova szó szerint már a madár se jár és meglátogattuk Sevilla egyetlen magyar vonatkozását.
- A Flamenco és az arab órváros: Ha valami, akkor a Flamenco, ami a leginkább spanyol. Mivel ez egy olyan kulturális ínyencség, amihez máshol nem jut hozzá az ember, jegyet foglaltunk egy előadásra. Az előre foglalás szinte elengedhetetlen ilyen eseményekre, mivel viszonylag kevesen férnek el bent és nagy az érdeklődés. A táncos, zenés, énekes est bámulatos volt és leírhatatlan élmény. A hangulata még sokáig bennünk dobogott és megszínesítette az óvárosi sétánkat, megízesítette a tapaszainkat és értelemmel töltötte az utazásunkat. Kihagyhatatlan!
Cordoba
És elérkeztünk ahhoz a városhoz, ami úgy néz ki, hogy van egy óvárosa fallal körülkerítve és van a város többi része kívül. Amint átmegyünk a városfalon azonnal megértjük, miért jönnek ide a turisták, miben áll az ország utánozhatatlansága és mit jelent kicsit a létfontosságainktól (térkép, idegeskedés) megszabadulva bolyongani. Az óváros tehát „A” nevezetesség.
- Mezquita Catedral de Cordoba: Ha azt hittük, hogyha bementünk minden városba egy katedrálisba, eleget láttunk a vallás szentségében épült szentélyekről, akkor tévedtünk. A Mezquita, csak úgy, mint a körülötte elterülő bájos óváros, rengeteg újat tudott mutatni. Audio giude-al együtt, vagy anélkül egyaránt élvezhető a sokszínű építészeti remekmű hol romantikus, hol fenséges atmoszférája.
- Virágos kertek: Amit az imént a bolyongásgól írtam, az éppen ezekre az eldugott apró, virágokkal, szökőkutakkal és szobrokkal berendezett belső udvarokra vonatkoztak, amikhez nem vezet térkép és nem lehet ajánlani közülük egyet. A sétánk folyamán kukkantsunk be egy-egy kapuba és ha szabad, sétáljunk be és csak élvezzük!
- Római híd: a hídon átsétálva kívülről is megnézhetjük a várost és a homokbarna épületek közül kimagasodó pálmafákat. A hídon mindig zenél egy-egy utcazenész, szóval ne felejtsünk el adni pár eurót nekik!
kitérő: Zuheros
Egy szűk órás kitérő volt ez az apró kis 700 fős falu, úton Granada felé. Zuheros összesen egy bűbájos kis sziklavárból, pár fehér házikóból és egy lélegzetelállító kilátásból áll. A várhoz egy rövid túrát kell tenni, ami egyáltalán nem fárasztó, inkább izgalmas. Ha másra nem is, egy pici pihenésre és egy friss levegő szippantásra elég a hosszú autóút közben.
Granada – Alhambra
Granada valójában egyáltalán nem lenne látogatott, ha nem lenne ott fent a dombon egy Alhambrája. A mór építészetnek emléket állító felújított erőd és palota olyan, mint egy város a városban. Egy elszigetelt csodaország, ami minden egyes lépéssel kiüti a szépség-mérőnket. A rengeteg turistától függetlenül élvezhetjük az épületek és a kertek üde magányát, ha reggel nyitásra érkezünk. Mindenképpen foglaljunk jegyet és vegyünk audio guide-ot! Vigyünk magunkkal enni és inni valót is, mert valószínű, hogy egy fél napon át fog tartani, nem 3 órát, mint ahogy az az útikönyvekben van írva. Az Alhambra az a fajta látnivaló, amit az embernek érdemes megnéznie, beszívni a történelmét, a fejedelmiségét és az a l’art pour l’art mivoltát, amiről még az elején beszéltem. Szakadjunk ki a tipikus turista magtartásunkból és tegyünk el a fényképezőt, hiszen úgysem fogunk szebb képeket készíteni, mint a profik, vegyünk egy képeslapot, lőjünk egy családi szelfit és csak gyönyörködjünk!
Malaga
A körtúránk zárásaként visszaérkeztünk Malagába, ahol ugyan van katedrális, alcazaba és bikaviadal aréna is, de sok újat már nem tudott nekünk mutatni. Így inkább kiélveztük a város összes adottságát, amit csak egy tengerparti város adhat.
- Picasso Múzeum: Az audio guide már-már kötelező kelléke egy minőségi múzeumlátogatásnak, így ennek is. Nagyon sokat adott hozzá az élményhez, más perspektívákat és más értelmet.
- Paseo Espana: A zöld ligettel valószínű mindenképpen találkoznánk, amikor a tengerpart felé sétálunk, érdemes egy kiadósabb városnézés után megpihenni benne.
- Világító torony, parti sétány és a Pompidou: Tehát az egész kiépített part, a kikötővel, ahol inkább csak végigsétálni izgalmas, ugyanis az árak a magasban vannak, ha jót akarunk enni érdemesebb a belvárosban keresgélni. Például az El Pimpi éttermet csak ajánlani tudom.
- Strand La Malagueta + tökéletes vacsora: Mikor mi voltunk (június végén) még nagyon hideg volt a tenger, de egy kicsit későbbi időpontban tökéletes lehet. Ha pedig már ezen a standon töltjük az időnket mindenképpen vacsorázzunk meg a parton a homokban felállított étteremben, ami csak este 7-8 körül nyit, jóval a szieszta után. Együnk a szemünk láttára, szabadtéren sütött szardíniát, polipot vagy tintahalat!
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
RSS