Utazz a Balkánba rovatunk legújabb részében továbbra is Macedóniában maradunk, de most az ország nyugati részén fekvő Ohridot mutatjuk be. Ha Macedóniában járunk, akkor feltétlenül érdemes elhagyni a fővárost és akár busszal vagy személyautóval elutazni az Ohridi-tó partjára.
Macedónia fővárosáról, Szkopjéról az előző részben írtunk. A Wizz Air jóvoltából már 10-12.000 forintból oda-vissza megfordulhatunk a macedón fővárosból, azonban ha az országban járunk, akkor kötelező programnak számít az Ohridi-tó partja is.
Ohrid városa az ország nyugati felén, nem messze az albán határtól, az Ohridi-tó partján helyezkedik el. A csodálatos környezetben elterülő város az ország 7. legnépesebb városa és történelmi épületeinek köszönhetően az UNESCO kulturális világörökségi helyszíne.
OHRIDI-TÓ
A régió egyik legfontosabb vonzereje a tó. Az Ohridi-tó Európa egyik legöregebb és legmélyebb tava, átlagos mélysége 150 méter körüli, de legmélyebb pontján eléri a 288 métert is. A mélységéből adódóan a nyár elején vize még hűvös, azonban július-augusztus táján a tó hőmérséklete elérheti akár a 24-25 °C-ot is, ami már ideális lehet a strandoláshoz. A környezet további sajátossága, hogy számtalan olyan állat- és növényfaj él itt, ami kizárólag a föld ezen részén őshonos.
OHRID
A tó észak-keleti partján fekszik a szűk macskaköves utcákkal, a terrakotta tetőkkel és szabadtéri kávézókkal bővelkedő Ohrid. A város fontos ortodox egyházi központ volt a 10. századtól 1767-ig, korábban „szláv Jeruzsálem”-ként is emlegették. A körzet vallásosságát mi sem bizonyítja jobban, hogy a 17. században egy Evlija Cselebi nevű török utazó 365 templomot és kápolnát számolt össze a városban. Napjainkra lényegesen kevesebb, de még mindig figyelemre méltó számú, bizánci stílusban épült templom található Ohridban. Ezek közül is a legfontosabbak a kaneói Szent Jovan-templom, a Szent Naum-monostor, a Szent Zsófia-, Szent Kelemen- és a 14. századi Szent Zaum templom, valamint a II. Philipposz által épített fellegvár. A bizánci stílusú épületek kívül és belül egyaránt impozáns látványt nyújtanak a látogatóknak.
A Szent Naum-monostor körülbelül 20 kilométerre fekszik az Albán határtól és feltétlenül megér egy kirándulást gyönyörű panorámájának köszönhetően. A legtöbben hajóval indulnak útnak, de busszal és taxival is megközelíthető Ohridból a látványosság. A várost elhagyva az Ohridi-tó partján számos jellegzetes macedón falura bukkanunk, amelyek teraszain kötelező megkóstolni a helyi specialitásokat, amelyeket már nagyon kedvező áron fogyaszthatunk. A régióban továbbá számos gyalogos és kerékpáros útvonal vezet végig, amelyen végighaladva bepillantást nyerhetünk a hosszú idő óta változatlan macedón vidéki életbe. A környező hegyek elérhetik a 2000 méteres magasságot is, így a csúcsokról lélegzetelállító kilátás nyílik a tavakra, Ohridra és a kisebb falvakra egyaránt.
Ohrid lakói hagyományosan halászatból és fafaragásból tartották fenn magukat, így az ohridi régióban is leginkább a halételek a dominánsak, amelyek közül is a légnépszerűbb a pisztráng. Emellett még népszerű a gyümölcs termesztés, például ohridi cseresznye, továbbá itt is megtalálhatóak a balkáni konyha jellegzetességei, mint a csevapcsicsa vagy a tavče gravče. A nyüzsgő éttermek, tavernák teraszain gyakran élő zene teszi még hangulatosabbá a vacsorát és az esti pihenést. Ohridra jellemző esténként a nyüzsgő éjszakai élet, amely nem csupán az ide látogató nyugati turistáknak, hanem a környékre látogató helyieknek is köszönhető, hiszen az Ohrid-régió kimondottan népszerű úti cél a macedónok körében is.
Ohrid kiváló célpont az aktív időtöltést előnyben részesítő és az inkább parton való pihenést választó utazók számára egyaránt. Kedvező árainak, történelmi épületeinek, festői környezetének és barátságos lakosainak köszönhetően Macedónia ezen gyöngyszemének felfedezése egyedülálló élményt nyújt az ide látogatóknak.
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
RSS