A tavasz beköszöntével, a levegő felmelegedésével és a virágok nyílásával megjön az ember kedve a kiránduláshoz. Rengetegen indulnak útnak külföldre a kellemes séta, a lélegzetelállító táj és az üdítő friss levegő reményében. Ezt mind meg is tapasztalhatjuk, ha nem csupán a csukott szemmel bökünk rá a földgömbre és utazunk oda, ahova éppen mutat az ujjunk, hanem számba vesszük a lehetőségeinket. Új cikksorozatunkban pár úti célt említünk, amiket mindenkinek a bakancslistájára ajánlunk.
Izrael nem sorolható a megszokott túrahelyszínek közé, de épp ebben rejlik a különlegessége. A közel-keleti ország bája abban áll, hogy a legszebb részeihez két lábon, teveháton vagy vízi úton vezet az út. Azonban ettől nem kell megijedni, inkább élni kell a lehetőséggel és egy szervezett túra keretében felfedezni homokölelésben pihenő városokat és nemzeti parkokat. (Az országban való tartózkodás a közelmúlt eseményei miatt fokozott elővigyázatosságot igényel. Mielőtt utazunk, mindenképpen tájékozódjunk az aktuális helyzetről!)
Ahogyan eljutsz:
A Közel-Keleti ország Tel Aviv repterét Budapestről egy 3,5 órás út során tudjuk elérni, az EL AL Israel Airlines vagy a Wizz Air közvetlen járatait használva. Tel Aviv Izrael kulturális központja nagyszerű alternatívája a nyüzsgő fővárosnak, de Jeruzsálem is 45 percen belül elérhető. Hogyan?
- Busszal: Tel Avivban az Arlozorov állomásról közvetlen járatok indulnak a fővárosba, a jegyárak meg 18 NIS körül mozognak
- Túra: ha korán érkezünk, akkor egy pár órás túrán keresztül is eljuthatunk. Érintve a Masada erődöt, a Holt tengert, Galileát és Petra városát
- Vonattal: a Savidor Mercaz állomásról induló vonat menetideje több mint két és fél óra és 20 NIS körül mozognak az árak, szóval a nagyobb kényelemért több időt és több pénzt is kell beáldoznunk
A helyszínek között pedig szintén buszjáratokkal, illetve bérelt autóval ajánlott a közlekedés. A legszebb helyek pedig rövidebb-hosszabb túrával megközelíthetők.
Ahova mindenképp:
- A híres Tömjénút városai, Haluza, Mamshit, Avdat és Shivta a Negev sivatagban helyezkednek el. Az évezredeken át virágzó mezőgazdaság bizonyítékául szolgáló városok a világörökségünk részét képezik.
- Néhány Nemzeti Park, amelyek oázisként nyújtanak végtelen nyugalmat az odalátogatóknak: Ein Avdat, Mamshit, Gamla (közel a Dalia-vízeséshez).
- A Makhtesh Ramon kanyont sokat „Izrael Grand Canyonjaként” emlegetik és valóban hű a nevéhez, hiszen a völgyrendszer addig terül el, amíg a szem ellát.
- A Júdeai sivatag Masada erődje is szintén az Unesco oltalma alatt áll és többszáz méter magasan mégis a tengerszint alatt hirdeti a kétezer éves római-zsidó harcok emlékét.
- Az Ein Gedi oázis kicsit megtöri a sárgás, poros, homokos látképek sorozatát a pálmafákkal és a vízesésekkel (a legszebb a Dávid vízesés), amik felüdülést nyújtanak az túristáknak.
- Természetesen nem hagyható ki a Holt-tengeri fürdőzés sem, ami a világ legalacsonyabb szárazföldi pontján helyezkedik el és a legmagasabb sótartalmú tenger.
- Nem lenne meg a valódi Izraeli kaland Jeruzsálem és Betlehem nélkül. Jeruzsálemben a városnézés során érdemes érinteni az Olajfák hegyét, az óvárost, a Szent Sír Bazilikát, a Siratófalat, a Dávid tornyot és az Izrael Múzeumot. Betlehemben pedig a Születés templomát.
- Az izraeli-szír háborúk tétjeként ismert Golán-fennsík alma- és szőlőtermeléséről híres, így mindenképpen érdemes megkóstolni az itteni bort.
- A Jordán folyó partja tökéletes biciklitúrákhoz, vagy a folyó maga vizitúrázáshoz
- A szállóigévé vált hegyi beszéd helyszínét, a Boldogság hegyét sem hagyhatjuk ki az utazásunkból.
- Izrael legmagasabban fekvő városa Safed ugyancsak egy sajátos színt kölcsönöz utazásunknak.
- Petra arról nevezetes, hogy kőbevájt épületei vannak és a sziklák pirosas színe miatt a „rózsák városaként” is emlegetik.
- A városnézések között kellemes és egyáltalán nem megerőltető séta a Khziv-patak mentén.
- Akko városa azért különleges, mert az izraeli arabok lakta városban egészen más hangulat uralkodik és egy színfolt lehet az utunk során.
Amit egyél:
Az izraeli konyha nagyon különbözik a nálunk megszokottól, így, ha kulináris élvezetekre vágyunk, akkor mindenképpen térjünk be egy étterembe és próbáljuk ki valamelyik helyi specialitást.
- Reggelire: kipróbálhatjuk a Borekas-t, ami egy sajttal, krumplival és zöldséggel töltött pékáru, vagy a Jachnun-t, ami egy eléggé eltelítő tésztaétel, amit egy éjszakán át főznek. A Labane nevű savanykás joghurtot pedig bármilyen ételhez bátran fogyaszthatjuk.
- Ebédre: a Baba Ganoush név savanykás padlizsánt takar, az eredeti Falafelt és Hummuszt sem szabad kihagynunk. A pita izrael „nemzeti kenyerének” nevezhető és sok féle étel mellé adják, például a Shwarma-hoz, ami sült bárányt jelent vagy a Sabih-hoz, ami pedig a sült padlizsános, főtt tojásos szendvicshez hasonló.
- Desszertnek: a Baklava édes rakott tészta, ami az egész Közel-keleten közkedvelt, a Crêpes pedig a helyi palacsinta, amit az utcán vagy büfékben árulnak. Ne idegenkedjünk a Knafeh nevű édességtől sem, ami aprított tésztából, lágy sajtból és édes szirupból áll. A legszokatlanabb nyalánkság pedig a Malabi, ami nem más, mint rózsavízzel ízesített puding mogyoróval a tetején.
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
RSS