Az Üresjárat című rovatunk második állomása a dán főváros, Koppenhága. Koppenhága Sjælland és Amager szigetén terül el és a külső kerületeivel együtt 1 230 728 lakosával egész Skandinávia legnépesebb városa. Kedvező fekvése és kiváló infrastruktúrája miatt regionális központtá vált, melyből kifolyólag a turisták és a különböző konferenciák közkedvelt célpontja lett.
A kiváló megközelíthetőségének egyik legfontosabb eleme a koppenhágai Kastrup repülőtér, ahonnan akár negyed óra alatt a városközpontban találhatjuk magunkat. Ennek következtében egy hosszabb átszállás idejéig feltétlenül érdemes meglátogatni a dán fővárost, azonban ha valakinek hosszabb idő áll rendelkezésére bőven eltölthet napokat is Koppenhágában.
#1 – Közlekedés / Koppenhága repülőtér – CPH
Megérkezéskor sok lehetőség áll rendelkezésünkre a város megközelítésére. Az egyik ilyen lehetőség menetrendszerinti buszjárat, mellyel a városközpont gyorsan és kényelmesen elérhető. Az 5A jelzésű busszal például közvetlenül bejutunk a belvárosba a központi vasútállomáshoz, ahonnan már gyalog is bejárhatóak a legfontosabb látványosságok. Ugyanitt leszállhatunk Koppenhága M2-es metrójáról, amely körülbelül 15 perc alatt teszi meg a repülőtér és a vasútállomás közötti távolságot. A kényelmesebbek választhatják a taxit is, azonban az a többi városhoz hasonlóan jóval költségesebb a tömegközlekedéshez képest. A belváros gyalog vagy a helyiek kedvenc közlekedési eszközével, kerékpárral is hamar körbe járható, de a város kiterjedt busz és metró vonalakkal is rendelkezik.
#2 – Rosenborg kastély
A vasútállomástól közösségi közlekedéssel vagy bő 20 perc sétával érjük el a meseszerű Rosenborg kastélyt (Rosenborg Slot). A kastély a 17. század elején épült holland reneszánsz stílusban. Eredetileg a királyi mulatságok és ünnepségek helyszínéül szolgált, majd IV. Frederik uralkodása alatt az új vigadó megépülésével elvesztette Rosbenborg a jelentőségét. 1833-ban a Rosenborg kastély múzeum lett, melynek alagsorában őrzik ma is a Dán Királyság koronázási ékszereit: IV. és V. Keresztély, valamint a királyné koronáját, a jogart, az állam kardját és az országalmát. A 24 királyi szoba berendezése is impozáns, melyben a korábbi uralkodók műkincseit csodálhatják meg a látogatók. A pincében található fegyvertárban sok mívesen megmunkált kard és berakásos markolatú puska található. A fegyverek és műkincsek mellett továbbá rengeteg régi használati tárgyat is őriznek a palota falain belül. A kastélyt a tekintélyes méretű Kongens Have, királyi kert veszi körül, mely közkedvelt sétáló és piknikező hely a turisták és a helyiek számára egyaránt.
#3 – Nyhavn
A Nyhavn (dánul: “új kikötő”)
egy mesterséges csatorna és az azt körül vevő épületek együttese Koppenhágában.
A kikötő az 1600-as évek végétől a tengerészek és kereskedők központjaként működött. Mára ezekben a felújított, különböző színekben pompázó épületekben éttermek, bárok, kocsmák és kávézók üzemelnek, amiknek köszönhetően a turisták egyik legkedveltebb látványosságává vált a városban. A kikötő jelenleg is tele van a régi időket idéző vízi járművekkel, továbbá innen indulnak a koppenhágai csatornarendszert bejáró turista hajók is.
#4 – A kis hableány
A kis hableány Koppenhága legismertebb nevezetessége, szinte minden turista aki a városba érkezik kisétál a tengerparton lévő szoborhoz. 1913-ben avatták fel Edvard Eriksen dán szobrász bronzból készült alkotását, melynek feje a szobrász feleségének arcképe, teste pedig az Andersentől ismert Kis hableány alapján készült el.
#5 – Amalienborg
Az Amalienborg palota a dán királyi család téli rezidenciája Koppenhágában. A téren négy egyforma klasszicista stílusú épületet találunk, melyek kapuval együtt egy nyolcszögletű teret kerítenek be. A tér közepén az alapító V. Frigyes dán király lovasszobra található. A négy palota eredetileg nemesi családok számára épült, majd 1794-ben a királyi család megvásárolta ezeket és ide költözött át. Jelenleg több épület is látogatható. Itt található többek között a királynő irodája és könyvtára is. A tér egyik látnivalója az ünnepélyes őrségváltás, melyre mindennap 12 órakor kerül sor a palota előtti téren.
#6 – Vásárlás és séta
Ha rövid időre érkezünk csupán a városba akkor a korábban említett látnivalók kitöltik a nap nagy részét, ezért a hátralévő időben a busz, vonat vagy repülő indulásáig választhatunk a város számtalan csodás parkjai és a nyüzsgő sétáló utcái között.
Ha az előbbit választjuk akkor érdemes felkeresni a bevásárló negyedet a város szívében. A Strøget Európa egyik leghosszabb sétáló utcája, ahol rengeteg üzlet, olcsóbb áruházak és drága márkaboltok egyaránt megtalálhatóak.
Aki inkább a pihenést választaná egy kimerítő nap után, annak ajánlott felkeresni a a belvárosban található Botanikus kertet, vagy az Ørstedsparken és az északon található volt reneszánsz erőd, Kastellet valamelyikét.
A város további nevezetességei a Tivoli szórakozónegyed és vidámpark, valamint Christiania, amely egy Christianshavn városrészben található önjelölt autonóm városrész, hippinegyed.
#7 – Étel/Ital
A dán konyha sajátossága a hideg ételek változatossága, illetve világ szerte ismert vajastésztából készült dán cukrászsütemények. A legfontosabb étkezés a vacsora, ezért általában az esti étkezésre jellemzőek a meleg ételek.
Jellegzetes dán ételek:
- Népszerűek az északi tengerekben található halfajták mint a tőkehal, kardhal és a lazac.
- Fleskesteg: sült disznóhús szalonnaréteggel és ropogósra pirított bőrrel
- Biksemad: serpenyőben kisütött húsdarabok burgonyával és hagymával
- Frikadeller: kisütött vagdalt sertésgombóc háziasan ízesítve
Italok közül a sör a legkedveltebb Dániában. Számos világ szerte ismert és kedvelt sörgyár található az országban, mint például Carlsberg vagy Tuborg.
A fent említett nevezetességek körbejárásához legalább 5-6 óra szükséges, de kényelmesebb tempóban, akár több múzeumot végigjárva 3-4 napot bőven ellehet tölteni a dán fővárosban.
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
RSS