Az Üresjárat rovatunk következő állomása a „második legnagyobb magyar város”. London ugyanis nem csak számunkra az egyik legkeresettebb úticél, hanem az egész világon nagyon népszerű. Nevezhetjük egy nagy csomópontnak, vagy egy óriási internacionális átjáróháznak is, ahol naponta milliós embertömeg fordul meg és utasok százezrei várakoznak órákat a reptéren a cipőjüket nézve, ahelyett, hogy a Temze partján sétálnának egyet. Mert nem szabad megijedni a szűkös időtől és a bejárhatatlannak hitt belvárostól!
London a világ egyik legnépszerűbb átszálló városa. Összesen öt repülőtere van, amelyek milliós utasforgalmat bonyolítanak. Budapestről öt repülőtársaság járatai is közlekednek London felé és az, hogy hova érkezünk, attól függ, melyik társaságot vesszük igénybe. A WizzAir a Luton reptérre, a British Airways a Heathrow-ra, az easyJet és a Norwegian Airlines a Gatwick-re, illetve a Ryanair a Stansted reptérre érkező járatokat indít. A WizzAir hétvégi járatainak köszönhetően a hét minden napján célbavehetjük a brit fővárost.
#1 Közlekedés/ Luton, Stansted repülőtér (LTN, STN)
A Luton reptérről a belvárosba leggyorsabban a First Capital vonattal juthatunk el, aminek az állomására lila csuklós buszok visznek. A menetidő nagyjából 25 percre tehető – ami harmadannyi, mintha busszal mennénk – és a felnőttjegy ára 13.50 font. Választhatjuk a leguniverzálisabb megoldást is, az easyBus-t, aminek az árai 2-11 font között mozognak, attól függően, hogy le lett-e foglalva előre. A busz 80-100 perc alatt van a Viktória állomáson, érintve például a Baker Street-et és a Marble Arche-t is. Alternatív megoldás lehet még a Green Line valamelyik fél-óránként induló busza, amivel 14 fontért 90 perc alatt juthatunk el a belvárosba. Tehát, mégha a leghosszabb utat is választottuk, garantáltan másfél óra alatt bent lehetünk London sűrűjében.
A Stansted reptérről is ugyanúgy indulnak járatai az easyBus-nak nagyjából 10 fontért 70 perces menetidővel. A legjobb megoldás azonban a Stansted Expressz negyedóránként induló járatait használni. A menetidő csupán egy óra és ha oda-vissza jegyet veszünk 10 fonttal olcsóbban megússzuk a jegyet.
#2 Sky garden
Ha csak pár óránk van, nem érdemes nekilátni a klasszikus londoni nevezetességeknek, hiszen sosem érnénk a végére és csak a hiányérzet maradna meg bennünk. Ilyen esetben érdemes asztalt foglalni a 155 méter magasan lévő Sky Garben-be, amelynek a télikertes hangulatából csodálhatjuk meg a londoni tájképet, benne a Temzével, a Tower Bridge-vel és a Szent Pál Székesegyházzal. A plafonig érő üvegfalaknak köszönhetően napsütésben felülmúlhatatlan érzés dózisként kapni a londoni feelinget. Fogyaszthatunk itt kávét, sütit, de koktélokat is. Tökéletes alternatíva annak, aki nem szeretné lejárni a lábát, de mégis egy benyomást kíván kapni a városról. Mégiscsak kellemesebb, mint egy reptéri étteremben műanyagpohárból iszogatni a kihűlt kávét.
#3 Ingyenes múzeumlátogatás
Ha esetleg egy kicsit többet is szeretnénk látni a brit kultúrából, mint látkép, ellátogathatunk egy múzeumba. Nincs benne a köztudatban, de Londonban nem csak horribilis összegekért lehet művelődni, hiszen a British Múzeum, a Tate Modern és a Tate Britain Galéria is ingyenes. A British Múzeum a világ egyik legrégibb és legnagyobb múzeuma, ami teli van a föld minden tájáról őskori leletekkel, tárgyakkal és szobrokkal. A Tate Britain Galéria a brit művészetet mutatja be 1500-tól napjainkig, a Tate Modern pedig inkább a 20. századi művészekre koncentrál. A három múzeum mind jó közlekedésű helyen található, így metróval maximum 20 percet kell utazni.
#4 Emirates Air Line cable car
Mintha leszakadtak volna a London Eye kabinjai és önálló útra keltek volna. A sífelvonó-szerű légi kabinok Greenwich Peninsula és a Royal Docks között közlekednek. Az út 10 percig tart és fél percenként lehet beszállni, akár gyalogosan vagy biciklivel. Egy kabinban 10 fő fér el és a felnőttjegyárak 4 és 10 font között mozognak. Semmiképpen sem egy klasszikus londoni látványosság, de annak esetleg érdekes lehet, aki már kívül-belül ismeri a várost, de így, felülről még nem látta.
#5 London „must see” része, a belváros
Természetesen egy hét sem lenne elég ahhoz, hogy tisztességesen körbejárjuk a fővárost, de ha megtaláljuk a megfelelő útvonalat és előre eltervezzük a sétát, bizony nem olyan nehéz pár óra alatt is kipipálni néhány nevezetességet. Most két útvonalat vázolnék fel, amelyeket érdemes észben tartani egy londoni üresjárat alkalmával.
Az első egy rövidebb útvonal, ami nagyjából 2-3 órát vesz igénybe. A kiindulópont mindkét esetben a Big Ben és a Temze partja, mert, aki még nem járt Londonban a gyönyörű panorámát nem hagyhatja ki a London Eye-al és a Westminster Bridge-vel. Ha már a folyóparton sétálunk belepillanthatunk a piaci forgatagba is, majd pedig a Trafalgar Square felé vehetjük az irányt, ahova egy negyedórás séta után ki is lyukadunk, majd pedig egy újabb 7 percre megtaláljuk a Leicester Square-t, ami ugyan nem híresült el annyira, mint az előbbi tér, mégis népszerű gyülekezőhely. A sétánkat pedig lezárhatjuk a 10 percre lévő Piccadily Circus-on.
A második valamivel hosszabb és nézelődősebb útvonal. Szintén a Big Bentől indulva, nagyjából 5 perc alatt ott vagyunk a Westminster Abbey-nél, amibe, ha időnk engedi, be is nézhetünk. Ezt követően negyedóra alatt elérjük a Buckingham Palace-t és újabb látványosságot pipálhatunk ki. Ezt követően pedig ellátogathatunk a Hyde Parkba megpihenni. Ha pedig még érzünk magunkban energiát esetleg elmehetünk az Oxford Streetig is.
#6 Étel/ Ital
A közismert angol specialitások nagyjából kimerülnek a fish&chips-ben és a toast-ban, de azért van lehetőségünk kipróbálni pár helyen milyen vérbeli londoninak lenni. Angliából ered például a Porridge is, ami magyarul kását jelent és leginkább a pépes zabkásához hasonlítható. Ha valami igazán britre vágyunk, akkor térjünk be bármilyen fantázianévvel ellátott Wetherspoons vállalathoz tartózó helyre, illetve bármilyen pub-ba, mert ott tényleg lubickolhatunk a brit kulturális élményekben.
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
RSS