Február végén már beszámoltunk arról, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter tárgyalásokat folytatott kazahsztáni kormányzati képviselőkkel egy esetleges Budapest-Asztana közvetlen járat lehetőségeiről. Akkor még távolinak tűnt bármi további fejlődés az ügyben, most viszont úgy tűnhet, hogy napokon belül bejelenthetik a Wizz Air kazahsztáni terjeszkedésének első fecskéjét.
A légitársaság április 3-ra, hétfőre hívta össze a sajtó képviselőit, hogy “a közép- és kelet-európai légiközlekedést érintő jelentős bejelentést” tegyen Váradi József vezérigazgató, aki mellett Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is részt vesz az eseményen. Az elmúlt sajtótájékoztatókon megszokhattuk, hogy csupán olyan esetekben vesz részt egyes szaktárcák képviselői, mely ügyekben a kormány aktív szerepet vállalt. Így volt ez a bakui és a moszkvai járatnyitások bejelentését illetően is és valószínűleg így lesz a mostani esetben is.
A kazah járatnyitásra több bizonyíték is felröppent a sajtóban az elmúlt időkben, ezek közül is az egyik legfrissebb a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) március 10-ei tájékoztatója – amelyre a Budflyer blog bukkant rá -, melyben felhatalmazza a Wizz Air-t a Budapest-Asztana és a nemrég megnyílt Debrecen-Tel Aviv útvonalak kiszolgálására. Elképzelhető, hogy nem csupán az asztanai közvetlen járat lesz elérhető, úgyanis 2014 őszén az NKH már odaítélte a fapados légitársaságnak a Budapest-Almati útvonal repülési jogait.
Növekvő kazahsztáni együttműködés és az EXPO 2017 – még több jel a Wizz Air keleti(bb) nyitására?
Egy másik szempont a járatnyitás mellett a júniusban induló EXPO 2017 világkiállítás lehet, amely az idei évben Asztanában kerül megrendezésre és közel négy hónapig várja majd a nagyközönséget és a szakmai világ képviselőit. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter jelenléte a sajtóeseményen éppen ezért is enged következtetni a Wizz Air kazahsztáni megjelenésére, ugyanis az elmúlt időszakban a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) koordinálta Magyarország EXPO 2017-tel kapcsolatos tevékenységét és tárgyalásait.
Itt szükséges megjegyezni, hogy az elmúlt két évben jelentősen növekedett a két ország közötti gazdasági együttműködés, a kormány stratégiai partnerként tekint Kazahsztánra, így örömmel mélyíti el a kapcsolatokat – mint ahogyan azt tette is 2016 decemberében a Magyar-Kazah Stratégia Tanács megalakulásával.
A Kazinform kazah hírügynökség egy 2016 novemberi tudósításában már közölte, hogy a kazah kormányzat több légitársasággal is tárgyalást folytat, így a Wizz Air-rel is, hogy az EXPO 2017-re még nagyobb légi összeköttetést valósítson meg Európa és a közép-ázsiai ország között. A LOT lengyel légifuvarozó már korábban bejelentette, hogy májustól megnyitja a Varsó-Asztana útvonalat, így a Wizz Air az egyetlen légivállalat, amely nem tett semmilyen hivatalos bejelentést még a kazah nyitást illetően.
Nemcsak kormányzati előny a járatnyitás – közelebb kerülhet a magyar utazókhoz Kazahsztán
Ami a kazah útvonal kiszolgálását illeti, a légitársaság gépparkja tökéletesen alkalmas a közel 5 órás és 4000 km-es távolság megtételére. Ennél hosszabb útvonallal is rendelkezik már a Wizz Air, elég ha csupán a Budapest- Dubaj útvonalat vesszük figyelembe. A nagy kérdés ismételten csak az, hogy mennyire lehet nyereséges a vállalatnak egy ilyen járat üzemeltetése, milyen töltöttséssgel és népszerűséggel repülhet a magyar és kazah főváros között a társaság.
Utazói szemszögből kíváló lehetőségnek ígérkezik egy ilyen “egzotikus” úticél, hiszen az eddig csupán átszállással megközelíthető Kazahsztán immáron egyszerűbben, kényelmesebben és remélhetőleg lényegesen kedvezőbb áron lesz elérhető. Az ország számos természeti szépséggel, izgalmas látnivalóval rendelkezik, így a nyári kellemesebb hőmérsékletet kihasználva remek felfedezést tehetünk a közép-ázsiai országban.
Természetesen nem tudjuk teljes bizonyossággal, hogy mi lesz a hétfői Wizz Air sajtótájékoztató témája, ám minden jel arra mutat, hogy elérkezhet az idő, amelyet a magyar légiközlekedési és gazdasági sajtó már 2014 ősze óta vár – a Wizz Air megjelenése Kazahsztánban.
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
RSS